Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
اسپانسرشیپ

همه چیز درباره‌ی اسپانسرشیپ والدین در سال ۲۰۱۹

آخر ژانویه باید برای اسپانسرشیپ والدین خود اقدام کنید

شهرام از تورنتو: من پنج سال پیش به کانادا مهاجرت کرده‌ام و قصد دارم پدر و مادرم را به کانادا بیاورم. یکی از بهترین روش‌ها این است که برای مهاجرت به کانادا اسپانسر آن‌ها شوم. درآمد سالانه‌ی خوبی دارم و تاکنون هم اسپانسر کسی نشده‌ام. ظاهرا برنامه اسپانسرشیپ در ماه ژانویه اعلام می‌شود، سوال من این است که ما کی و چطور می‌توانیم برای اسپانسر شیپ والدین خود اقدام کنیم و آیا قوانین مربوط به آن در سال جدید تغییر کرده است؟ ضمنا آیا من می‌توانم برادر کوچکم را از این طریق به کانادا بیاورم یا این برنامه فقط مخصوص پدر، مادر، پدربزرگ و مادربزرگ‌ها است؟

پاسخ: پریا اسکویی، مشاور امور مهاجرت – کانادا

ثبت‌نام برای اسپانسرشیپ والدین قرار بود از ابتدای ژانویه آغاز شود که وزارت مهاجرت و شهروندی کانادا اعلام کرد که به پایان ماه ژانویه موکول شده است.

وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا از ژانویه‌ی سال ۲۰۱۷ یک سیستم بخت‌آزمایی (لاتاری) را برای برنامه‌ی اسپانسری پدر، مادر، پدربزرگ و مادربزرگ اجرا کرده است. این سیستم از سال ۲۰۱۹ بصورت ارائه‌ی خدمات به نوبت یا First-Come, First-Served در اختیار کانادایی‌ها قرار می‌گیرد.

وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا اعلام کرده است که در سال ۲۰۱۹، تعداد ۲۰ هزار پرونده‌ی جدید را قبول می‌کند.

افراد برای اسپانسرشیپ ملزم خواهند بود که در زمان اعلام شده در ماه ژانویه، فرم «علاقمندی برای اسپانسر شدن»‌ را تکمیل کنند، اما به جای آنکه IRCC از بین نام‌ها قرعه‌کشی کند، کاندیداها به ترتیب نوبت تحویل فرم، دعوت خواهند شد تا درخواست اسپانسری خود را ارائه دهند.

افرادی که دعوت می‌شوند، باید درخواست کامل خود را ظرف ۹۰ روز ارائه دهند.

شرایط لازم برای اسپانسر شدن

شهروندان کانادایی یا دارندگان اقامت دائم در این کشور، برای آنکه واجد شرایط اسپانسری پدر، مادر، پدربزرگ و مادربزرگ خود باشند، باید علاوه بر دارا بودن شرایط عمومی اسپانسری، معیارهای زیر را داشته باشند:

  • ثابت کنند که برای مدت سه سال پی در پی قبل از اسپانسر شدن، درآمدی بالاتر از حداقل درآمد ضروری سالانه‌ی منتشر شده از سوی وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا را کسب کرده‌اند. حداقل میزان درآمد برای متقاضیان اسپانسرشیپ، هر سال متناسب با میزان تورم، مقدار کمی افزایش می‌یابد و به صورت جدول توسط اداره مهاجرت اعلام می‌شود.
  • تعهد بدهند که پدر، مادر، پدربزرگ و مادربزرگ خود را از نظر مالی ساپورت می‌کنند و به مدت ۲۰ سال بعد از تاریخ اخذ اقامت دائم بستگان خود، هر گونه کمک‌های اجتماعی پرداخت شده به آن‌ها را به دولت باز خواهند گرداند.

برای تشخیص برخوردار بودن اسپانسر از شرایط درآمدی مورد نیاز، قوانین زیر مد نظر قرار می‌گیرد:

  • برای اثبات درآمد در سه سال منتهی به ارائه‌ی درخواست، تنها اسناد رسمی صادر شده از سوی سازمان مالیات کانادا (CRA) پذیرفته خواهد شد.
  • اگر فرد دیگری نیز به صورت مشترک درخواست اسپانسری را امضا کرده باشد، مجموع درآمد اسپانسر و امضاکننده‌ی مشترک مد نظر قرار می‌گیرد.

تمامی پول‌های پرداخت شده از طریق منابع زیر، از درآمد اسپانسر و امضاکننده‌ی مشترک برای منظور تعیین صلاحیت مالی کسر خواهد شد:

  • مستمری‌های استانی دریافت شده برای برنامه‌های آموزشی و تعلیمی.
  • کمک‌های اجتماعی دریافت شده از دولت‌های استانی.
  • کمک‌های مالی دریافت شده از دولت کانادا، تحت برنامه‌های اسکان مجدد.
  • وجوه دریافتی تحت قانون بیمه‌ی اشتغال (Employment Insurance Act)، به استثنای مزایای ویژه.
  • درآمدهای ماهانه‌ی تضمین شده‌ی دریافتی تحت قانون بیمه‌ی سالمندی (Old Age Security Act).
  • مزایای مالیاتی کودکان کانادا، دریافت شده تحت قانون مالیات بر درآمد (Income Tax Act).

کسانی که تازه مهاجرت کرده‌اند

شرط تعیین شده برای اثبات درآمدهای سابق از طریق اسناد صادر شده‌ی CRA، عملا به این معنا است که افرادی که به تازگی اقامت دائم کانادا را دریافت کرده‌اند، ناگزیر خواهند بود که دست‌کم سه سال از زمان ورود خود صبر کنند تا صلاحیت اسپانسری بستگان خود را پیدا کنند، مگر آنکه قبل از دریافت اقامت دائم کانادا، در این کشور اقامت موقت داشته باشند.

همچنین حداقل درآمد تعیین شده، باید از تاریخ امضای درخواست اسپانسری تا روزی که اعضای اسپانسر شده‌ی خانواده صاحب اقامت دائم کانادا می‌شوند، برقرار باشد.

افرادی که علاوه بر دارا بودن شرایط عمومی اسپانسری اعضای خانواده، از معیارهای فوق نیز برخوردار باشند، صلاحیت خواهند داشت که اسپانسر پدر، مادر، پدربزرگ و مادربزرگ خود برای دریافت اقامت دائم کانادا باشند.

بستگان متقاضیان واجد شرایطی که در محدوده‌ی پذیرش سالیانه قرار نمی‌گیرند، می‌توانند برای اقامت موقت کانادا درخواست بدهند.

بستگان شهروندان کانادایی و دارندگان اقامت دائم در این کشور که قصد دارند برای دیدار بستگان نزدیک خود اقامت موقت بگیرند، می‌توانند برای ویزای طولانی‌تر بازدیدکنندگان، معروف به سوپر ویزا، درخواست بدهند.

این مطلب نخستین بار، توسط خانم پریا اسکوئی مشاور امور مهاجرت در کانادا، در تاریخ ۱۰ ژانویه ۲۰۱۹ در شماره ۱۷۵ هفته‌نامه‌ی آتش چاپ تورنتو منتشر شده است. این شماره نشریه را می‌توانید از اینجا دانلود کنید. لینک مطلب هم در سایت آتش اینجاست.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا