Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
اخبار مهاجرتپریا اسکوییمقالات

سیستم مهاجرتی کانادا در سال جدید چه تغییراتی خواهد کرد و چه مواردی اصلاح خواهد شد؛ توضیحات و توصیه‌های یک مشاور مهاجرت

پاندمی مشکلات مختلفی را برای سیستم مهاجرت کانادا ایجاد کرده و باعث شده پرونده‌های رسیدگی نشده در اداره مهاجرت به مرز ۱/۸ میلیون برسد. حال باید منتظر ماند و دید که در سال جدید، شرایط چگونه پیش می‌رود

اگرچه مقررات و حتی حجم پذیرش مهاجران جدید در طول دوران پاندمی تغییرت معناداری نداشته، اما گردش کار آن با تغییراتی روبرو بوده و برخی استریم‌ها نسبت به بقیه اولویت پیدا کرده است.

حالا در سال جدید ۲۰۲۲ که هنوز شر پاندمی از سرمان کم نشده و معلوم هم نیست بالاخره تا کی ادامه خواهد داشت، باز هم تاثیرات این بیماری بر بخش‌های مختلف کشور تا مدت‌ها باقی خواهد ماند. 

سیستم مهاجرت نیز از این قاعده مستثنی نیست و به نظر می‌رسد که تاثیر پاندمی کرونا بر مهاجرت به کانادا در سال ۲۰۲۲ ادامه پیدا خواهد کرد.

در این زمینه، اصلاحات و تغییراتی در بخش‌های مختلف سیستم و برنامه‌های مهاجرتی در نظر گرفته شده و جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا نیز در حکم اداری که برای شان فریزر، وزیر مهاجرت صادر کرده، نقشه راهی را در این رابطه ترسیم نموده است. 

اگر دوست دارید بدانید که در ۱۲ ماه آینده می‌توان انتظار چه اتفاقاتی را در سیستم مهاجرتی کانادا داشت، بهتر است این مطلب که حاوی توضیحاتی توسط پریا اسکویی مشاور رسمی مهاجرت است را بخوانید.  

پاندمی سبب تمدید و به‌روزرسانی مداوم محدودیت‌های مسافرت به کانادا و روی هم انباشته شدن تقاضانامه‌ها و تغییر سیاست‌های دولت کانادا در خصوص اولویت پاسخگویی به تقاضانامه‌های مهاجرت در داخل خاک کانادا شده است. 

با این وجود، دولت کانادا به اهداف سه‌گانه خود در رابطه با سیاست‌های مهاجرتی که شامل موارد زیر می‌شود، متعهد مانده است: 

  • رونق اقتصادی
  • به هم پیوستن خانواده‌ها 
  • کمک‌های بشردوستانه به افراد نیازمند

هدف‌گذاری مهاجرت طی پاندمی در سطوح بالاتر انجام شده و مراحل بررسی تقاضانامه‌ها در جهت افزایش میزان مهاجرت ادامه می‌یابد. اما در هر صورت، با توجه به اینکه پاندمی وارد سومین سال تقویمی خود شده است، این بیماری، مساله اصلی تاثیرگذار بر مهاجرت به کانادا باقی خواهد ماند. 

با توجه به آنچه ذکر شد، مطلب پیش رو نگاهی کلی به پیشرفت روند مهاجرت به کانادا طی 12 ماه آینده دارد.  

 

دو بیانیه‌ای که دولت کانادا درباره برنامه مهاجرتی خود در سال ۲۰۲۲ منتشر خواهد کرد 

به احتمال قوی، کانادا دو بیانیه در خصوص برنامه مهاجرتی خود در سال ۲۰۲۲ خواهد داد. اولین بیانیه مبتنی بر برنامه‌ایست که اهداف جدید اقامت دائم کانادا و برنامه‌هایی که تحت آنها مهاجران جدید وارد خاک این کشور می‌شوند را به تصویر کشیده است. 

کانادا در سال ۲۰۲۲ پذیرای ۴۱۱ هزار مهاجر جدید است و در سال ۲۰۲۳ این رقم به ۴۲۱ هزار نفر افزایش می‌یابد. البته پریا اسکویی مشاور رسمی مهاجرت توضیح می‌دهد که ممکن است این اعداد پس از اعلام میزان مهاجرت، از سوی دولت فدرال تصحیح شوند.  

اولین بیانیه به تعیین میزان مهاجرت می‌پردازد و دهم فوریه، یعنی زمانی که آقای فریزر Fraser، وزیر مهاجرت کانادا، رسما برنامه مهاجرتی کشور را برای سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۴ اعلام کند، صادر خواهد شد. 

به گفته خانم اسکویی این بیانیه معمولا هر سال در فصل پاییز اعلام می‌شود، اما امسال به دلیل انتخابات سپتامبر ۲۰۲۱ با تاخیر مواجه شده است. دومین بیانیه نیز طبق روال معمول اعلام خواهد شد، مگر اینکه اتفاقی نادر، رخ دهد.  

امکان افزایش میزان مهاجرت نیز به دلایلی وجود دارد. به‌عنوان مثال، کمبود نیروی کار، انباشتگی تقاضانامه‌ها و تعهد دولت فدرال نسبت به اسکان و اقامت ۴۰ هزار پناهجوی افغان. 

شان فریزر گفته است دولت آماده پذیرش تعداد بیشتری از مهاجران است، البته، در صورتی که جوامع کانادایی و کارفرمایان، پذیرای این ایده باشند. 

مهاجرت به کانادا از طریق سیستم اکسپرس‌اینتری 

پس از سپری کردن استثنائی‌ترین سال برای سیستم اکسپرس‌انتری Express Entry از زمان آغاز این برنامه در سال ۲۰۱۵، سالی که پیش رو داریم، آماده پذیرش تغییرات و پیشرفت‌های زیادی در این حوزه در آینده نزدیک است.  

خانم اسکویی در این باره توضیح می‌دهد: «برنامه اکسپرس‌انتری Canadian Experiencing Class یا همان CEC، افرادی که دارای مهارت خاص و سابقه کار در داخل خاک کانادا هستند را پوشش می‌دهد. برنامه Provincial Nominee Program یا PNP نیز برنامه‌ای ایالتی است که انتخاب مهاجران در سال ۲۰۲۲ را تحت پوشش قرار خواهد داد.»

برنامه Federal Skilled Worker Program یا همان FSWP نیز برنامه فدرال مهاجرت افراد با مهارت خاص از طریق ویزای کاری است. این برنامه تا قبل از پاندمی، بخش عمده مهاجرت از طریق اکسپرس‌انتری را به خود اختصاص داده بود، اما طی سال گذشته، این برنامه به‌طور کامل از ویزای اکسپرس‌انتری حذف شد. 

به گفته خانم اسکویی در حال حاضر، این افراد ۸۵ درصد از داوطلبان ویزای اکسپرس‌انتری را تشکیل می‌دهند. 

پریا اسکویی مشاور رسمی مهاجرت در این باره توضیه می‌دهد: «دلیل سازمان مهاجرت کانادا IRCC این است که دعوت بیشتر از افراد دارای مهارت و سابقه کار در کانادا، دستیابی به هدف اقامت ۴۰۱ هزار نفر در سال ۲۰۲۱ را تسهیل می‌کرد، زیرا اکثریت داوطلبین برنامه CEC در کانادا به سر می‌برند و احتمال اینکه با پیچیدگی‌های ناشی از کووید و پاندمی در طی برنامه اعطای اقامت روبه‌رو شوند، بسیار کمتر است.»  

در مجموع به دلیل اینکه داوطلبین FSWP تمایل دارند در خارج از کانادا سکونت داشته باشند و احتمال ورودشان طی سال ۲۰۲۱ پایین بوده، سازمان مهاجرت IRCC آنها را از دعوتنامه‌ها کنار گذاشت، زیرا باعث قضاوت نادرست در مورد توانایی این سازمان برای رسیدن به هدف ورود ۴۰۱ هزار تازه‌وارد به خاک کانادا می‌شود. 

منطق سازمان مهاجرت بر این اصل استوار است که انتخاب داوطلبان از برنامه ایالتی انتخاب مهاجرین یا PNP، کمک به مناطق مختلف جهت تامین نیروی کار خود از میان مهاجران می‌باشد.  

 

چه زمانی کانادا برنامه دعوت از داوطلبین فدرال ویزای کاری از طریق اکسپرس‌انتری را از سر می‌گیرد؟ 

از آن‌جایی که سازمان مهاجرت IRCC هیچ نشانه‌ای از برنامه‌های ویزای اکسپرس‌انتری خود منتشر نکرده است، هیچکس نمی‌تواند این موضوع را پیش‌بینی کند. 

به گفته خانم اسکویی، بهترین راهنما در این خصوص، اطلاعیه غیررسمی سپتامبر ۲۰۲۱ سازمان مهاجرت IRCC است که بیان می‌دارد این سازمان قصد دارد نیمی از پرونده‌های انباشته شده ویزای اکسپرس‌انتری را با پاسخگویی کاهش دهد تا به روال استاندارد خدمات‌دهی به تقاضانامه‌های اقامت دائم، ۶ ماه پیش از شروع بررسی دعوتنامه‌های داوطلبین ویزای کاری فدرال FSP، برگردد.   

خانم اسکویی پیش‌بینی می‌کند چنانچه سازمان مهاجرت IRCC بتواند با سرعت فعلی خود رسیدگی به تقاضانامه‌ها را انجام دهد، احتمالا در ماه‌های نخست سال 2022 شاهد کاهش نیمی از پرونده‌های انباشته شده خواهیم بود. 

 

اصلاحاتی که قرار است در ویزای اکسپرس‌اینتری اعمال شود   

دولت فدرال در چندین بیانیه، اشاره‌هایی به اصلاحات ویزای اکسپرس‌انتری کرده است. در بودجه سال 2021 اعلام شد که طی پیشنهادی به وزیر مهاجرت، دست او را برای دعوت بیشتر از داوطلبین ویزای اکسپرس‌انتری باز بگذارند تا او بتواند به شکل منعطف‌تری پاسخگوی نیاز به نیروی کار و منابع انسانی کانادا باشد. البته، در این مورد هیچ‌گونه جزئیاتی منتشر نشده است.  

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا در حکم اداری شان فریزر، وزیر مهاجرت، از او خواسته است که زمینه بیشتری برای اعطای اقامت دائم فراهم کند و مسیرهای بیشتری نیز پیش روی دانشجویان بین‌المللی و نیروی کار موقت خارجی از طریق برنامه اکسپرس‌انتری قراردهد. 

 

قرار است مدت زمان بررسی تقاضانامه‌های مهاجرت کمتر شود 

پاندمی سبب شده است که لیست تقاضانامه‌های مهاجرت در IRCC به مرز ۱/۸ میلیون برسد. جاستین ترودو از فریزر خواسته است که مدت زمان بررسی پرونده‌های متاثر از پاندمی، بهینه‌سازی شده و کمتر شود. 

سیستم جدیدی که از آن برای طبقه‌بندی مشاغل استفاده خواهد شد 

در پاییز سال 2022 اداره مهاجرت کانادا و Employment and Social Development Canada و سازمان توسعه اجتماعی و شغلی کانادا ESDC از سیستم جدید ,TEER Training, Education, Experience and Responsibilities، یعنی “سیستم آموزش، تحصیلات، کسب تجارب و مسئولیت‌پذیری” برای طبقه‌بندی مشاغل استفاده می‌کند. 

پریا اسکویی مشاور رسمی مهاجرت توجه همه متقاضیان مهاجرت را به این تغییر جلب می‌کند و آن را مهم می‌داند، زیرا این موضوع بر واجد شرایط بودن متقاضیان مهاجرت و نیروی کار خارجی اثر می‌گذارد. این دو سازمان، پیش از اجرایی کردن تغییرات برای متقاضیان و کسانی که تحت تاثیر این تغییرات قرار می‌گیرند، دستورالعملی را منتشر خواهند کرد.   

 

متقاضیان شهروندی می‌توانند تقاضای خود را به‌صورت آنلاین ارسال کنند  

حکم اداری فوق‌الذکر تصریح می‌کند که تعهد کانادا نسبت به اعطای رایگان شهروندی این کشور، پیش از سال ۲۰۱۹ داده شده بود و مربوط به قبل از این بود که پاندمی، دولت کانادا را وادار به ایجاد تغییراتی در اولویت‌های مهاجرتی کند. به علاوه، سازمان مهاجرت IRCC متعهد شده است که اجازه دهد کلیه متقاضیان شهروندی و خانواده‌هایشان، تقاضای خود را به‌صورت آنلاین ارسال کنند. 

 

یک سیستم استخدامی معتبر که جزو اولویت‌های حکم ادارای فریزر است 

دولت کانادا به مدت چندین سال در حال بحث و بررسی جهت آغاز یک سیستم استخدامی قابل اعتماد برای برنامه کارکنان خارجی موقت Temporary Foreign Worker Program یا همان TFWP بوده است.

به گفته خانم اسکویی این موضوع سبب می‌شود که کارفرمایان معتبر، فرصت‌های شغلی خود را بسیار سریع‌تر و از طریق برنامه TFWP پر کنند. پیاده‌سازی این سیستم نیز از اولویت‌های حکم ادارای فریزر است. 

 

تعهدی که کانادا برای اسکان ۴۰ هزار پناهجوی افغان داده است 

کانادا متعهد به اسکان مجدد ۴۰ هزار پناهجوی افغان شده و این نکته از ماه آگوست از اولویت‌های مهم سازمان مهاجرت IRCC بوده است. 

تعداد مهاجرانی که از طریق برنامه اقامت والدین پذیرش خواهند شد  

سازمان مهاجرت کانادا هنوز اطلاعاتی در رابطه با برنامه اقامت والدین و پدربزرگ و مادربزرگ‌ها Parents and Grandparents Program یا همان PGPP را در اختیار عموم قرار نداده است. تنها اطلاعاتی که به گفته خانم اسکویی اکنون در این زمینه داریم، این است که انتظار می‌رود کانادا به پذیرش ۲۳ هزار و ۵۰۰ نفر از مهاجران تحت این برنامه در سال پیش رو ادامه دهد. 

 

تغییراتی که در مقررات مسافرت به‌وجود می‌آید 

مقررات مسافرت در واکنش به پاندمی، تغییر پیدا می‌کند. پیشرفت چشمگیری که از ۱۵ ژانویه امسال ۲۰۲۲ آغاز شده و باید از آن آگاه باشید، این است که مسافران در بدو ورود به کانادا نیاز دارند که کاملا واکسینه شوند. 

به گفته پریا اسکویی مشاور رسمی مهاجرت، این افراد شامل اعضای خانواده، دانشجویان بین‌المللی بالای ۱۸ سال و نیروی کار خارجی موقت می‌شوند. 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا