Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
اخبار مهاجرتبرنامه های مهاجرتی

همه چیز درباره آقای شان فریزر، وزیر جدید مهاجرت کانادا و چالش‌هایی که او با آنها روبروست

فریزر طرفدار افزایش تعداد مهاجران به کاناداست و حتی سال‌ها پیش سخنرانی‌هایی هم در این رابطه در مجلس ایراد کرده بود

جاستین ترودو در دولت جدید خود، آقای شان فریزر Sean Fraser را که کاندیدای لیبرال‌ها در حوزه انتخابیه Central Nova بود، به سمت وزیر مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا IRCC منصوب کرد. 

فریزر که در رشته‌های حقوق و محیط‌زیست تحصیل کرده، سال‌ها نماینده پارلمان بوده و در پارلمان نیز بسیار خوش درخشیده است. به‌طوری‌که، نه تنها امسال، برای دومین سال پیاپی، در بخش «ستاره نوظهور پارلمان» به مرحله پایانی راه یافت، بلکه عنوان «بهترین سخنران پارلمان» را نیز دریافت کرد. 

این وزیر جوان، دوره سختی را پیش رو دارد، چرا که میراث‌دار چالش‌های مربوط به پاندمی است و باید به وعده‌های انتخاباتی نیز عمل کند. 

مطلب پیش رو را بخوانید تا هم بیشتر با این وزیر اهل نوا اسکوشیا آشنا شوید و هم بدانید که او در دوره وزارت خود باید سراغ حل کدام چالش‌ها برود. 

 

آقای Sean Fraser، هنگام کار در یک شرکت حقوقی در Calgary متوجه شد که اکثر همکلاسی‌هایش که با او فارغ‌التحصیل شده بودند، حالا در همان شهر زندگی می‌کنند؛ یعنی ۴٫۸۰۰ کیلومتر دورتر از جایی که او بزرگ شده بود.

در واقع، او و همه ۵ خواهرش نیز Merigomish را در نوا اسکوشیا ترک کرده بودند. با آنکه شان فریزر، شغل وکالتش را دوست داشت، اما می‌خواست کارهای بیشتری برای کمک به جوان‌ها و خانواده‌ها انجام دهد تا در کامیونیتی‌های خودشان بمانند و همان‌جا مشغول به کار شوند.

او امسال در جلسه‌ای با فدراسیون بیزینس‌های مستقل کانادا در تالار شهر گفت:‌ «پیش خودم فکر کردم که این فعالیت می‌تواند کار معنی‌داری باشد که با زندگی‌ام انجام بدهم».

او در سال ۲۰۱۵ به‌عنوان کاندیدای لیبرال‌ها در حوزه انتخابیه Central Nova، شامل شهر زادگاه خودش و همچنین، کامیونیتی‌های Antigonish و New Glasgow نامزد شد. او نماینده باسابقه حزب محافظه‌کار را شکست داد و در دو انتخابات گذشته توانست کرسی خود را حفظ کند.

 

تحصیلات فریزر چیست؟ 

فریزر در ۲۶ اکتبر، به‌عنوان وزیر جدید مهاجرت کانادا منصوب شد. او در دانشگاه لیدن Leiden University در هلند، حقوق بین‌الملل و محیط‌زیست خوانده است. همچنین، از دانشگاه Dalhousie University در هلیفکس در رشته حقوق مدرک گرفته است.

 

سوابق شغلی فریزر قبل از این که وزیر مهاجرت کانادا شود 

او به‌عنوان یک وکیل شاغل در کلگری در حوزه حقوق محیط‌زیست و حقوق بشر مشغول به فعالیت بود. پس از انتخاب به‌عنوان نماینده پارلمان نیز در سمت دستیار پارلمانی وزیر امور مالی و وزیر «رفاه طبقه متوسط» که در آخرین ترمیم کابینه حذف شد، خدمت کرد. او قبل از آن نیز به‌عنوان دستیار پارلمانی وزیر محیط‌زیست و تغییرات اقلیمی خدمت کرده بود.

فریزر دقیقا ۵ سال پیش از تاریخی که به وزارت مهاجرت رسید، در مجلس عوام به نفع افزایش تعداد مهاجران در استان‌های آتلانتیک کانادا سخنرانی کرده بود. نوا اسکوشیا یکی از بالاترین نسبت‌های جمعیت سالمند را در کانادا دارد. علاوه بر این، بسیاری از جوانان و مهاجران، این استان را برای پیدا کردن فرصت‌های شغلی در جاهای دیگر ترک می‌کنند.

 

او امسال به‌عنوان بهترین سخنران پارلمان انتخاب شد 

فریزر، ژانویه امسال در مراسم جوایز نمایندگان سال پارلمان که از سوی مجله McLeans برگزار می‌شود، به‌عنوان «بهترین سخنران» انتخاب شد و برای دومین سال پیاپی، در بخش «ستاره نوظهور پارلمان» به مرحله پایانی راه یافت.

 

چالش‌هایی که فریزر باید از سد آنها عبور کند 

پاندمی موجب شده است که صدها هزار پرونده در دست بررسی در وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا IRCC روی هم تلنبار شود. Toronto Star در تابستان امسال گزارش کرد که بیش از ۵۶۱ هزار درخواست اقامت دائم، ۷۴۸ هزار درخواست اقامت موقت و ۳۷۶ هزار درخواست شهروندی منتظر رسیدگی است. البته، این ارقام غیر از درخواست‌هایی است که در دبیرخانه هستند و هنوز وارد سیستم نشده‌اند.

وزارت مهاجرت کانادا از هنگام بحران افغانستان، منابع خود را روی رسیدگی به درخواست‌های ۴۰ هزار پناهجوی افغان متمرکز کرده است. همچنین، بخشی از منابع این وزارتخانه صرف رسیدگی به ۷٫۳۰۰ درخواست اضافه‌ای شده است که تحت مسیر «اقامت موقت به اقامت دائم» یا همان TR به PR ارائه شده است.

دولت لیبرال در پلتفرم انتخاباتی خود وعده داد که زمان رسیدگی به درخواست‌ها را که به‌خاطر کووید ۱۹ افزایش یافته است، به زیر ۱۲ ماه کاهش خواهد داد، هر چند که پلتفرم درباره نحوه انجام این کار ساکت بود. لیبرال‌ها همچنین، اظهار داشتند که با راه‌اندازی امکان ارائه درخواست‌های الکترونیکی، درخواست‌ها برای پیوستن اعضای خانواده‌ها را تسهیل خواهند کرد.

همچنین، از آنجا که کانادا راهبرد مهاجرتی خود را تغییر داده است تا تمرکز بیشتری روی متقاضیان پیشاپیش حاضر در کشور داشته باشد، وزیر جدید مجبور خواهد بود درباره ازسرگیری قرعه‌کشی‌های اکسپرس اینتری که شامل کاندیداهای برنامه‌ کارگران ماهر فدرال هم می‌شود، تصمیم بگیرد.

لیبرال‌ها در این پلتفرم اظهار داشتند که از طریق سیستم امتیازدهی اکسپرس اینتری، مسیرهای اقامت دائم را برای کارگران خارجی موقت و دانشجویان بین‌المللی سابق گسترش خواهند داد.

این امر، در حالت ایده‌آل، به دارندگان اقامت موقت بیشتری امکان خواهد داد که واجد شرایط اکسپرس اینتری شوند، هر چند که وزارت مهاجرت اعلام نکرده است که سیستم جدید دسته‌بندی مشاغل چگونه بر واجد شرایط بودن تأثیر خواهد گذاشت.

فریزر همچنین، از این فرصت برخوردار است که وعده سال ۲۰۱۹ لیبرال‌ها را برای پایان دادن به دریافت حق‌الزحمه‌های درخواست شهروندی محقق سازد. ما همچنین منتظر خواهیم بود تا ببینیم او با برنامه جدید نامزدی شهرداری که قرار است به حل مشکل کمبود نیروی کار در کامیونیتی‌های روستایی کمک کند، چه خواهد کرد.

اینها تنها چند نمونه از چالش‌های در جریانی است که وزیر جدید باید به آنها بپردازد. هنگام صدور نامه‌های حکم توسط جاستین ترودو، که اولویت‌های وزیر را مشخص می‌کند و به آینده مهاجرت کانادا شکل می‌دهد، اطلاعات بیشتری از انتظارات نخست‌وزیر پیدا خواهیم کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا