Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
اخبار مهاجرتمقاله در آتش

نخستین خانواده‌ای که از طریق برنامه جدید اسکان پناهندگان ماهر پذیرفته شدند

مخلص عبدالغنی و همسر و ۳ فرزندش بعد از اینکه با نژادپرستی در نواحی شمال عراق مواجه شدند، تصمیم به ترک وطن گرفتند و کردستان را به مقصد اردن ترک کردند.

هرچند آنها در اردن، امنیت داشتند و دیگر خیال‌شان راحت بود که کسی به آنها آسیبی نمی‌زند، اما زندگی به‌عنوان پناهجو سختی‌های زیادی داشت. چون عبدالغنی مجبور بود به‌طور غیرقانونی کار کند و تنها نصف مبلغی که حقوق آن شغل بود را دریافت می‌کرد.

مجموع این شرایط، باعث شد که او شانس خود را برای مهاجرت به کانادا امتحان کند.
درست است که او برای رسیدن به این هدف، سخت کار کرد و درس خواند، اما شانس هم همراهش بود؛ چون او و خانواده‌اش بعد از ۵ سال زندگی در اردن، به تازگی به کانادا آمده‌اند.

آن‌هم به‌عنوان اولین خانواده‌ای که تحت برنامه جدید راه‌اندازی شده توسط دولت فدرال برای اسکان پناهجویان ماهر، پذیرفته شده‌‌اند.

در این مطلب، جزئیات بیشتری درباره این برنامه و همچنین داستان خانواده عبدالغنی می‌خوانید.

مهمترین نکات این مقاله در یک نگاه

  • خانواده‌ای که فعلا از طریق پنجره اتاق نشیمن، کانادا را می‌بینند
  • این خانواده، اولین خانواده‌ای هستند که از طریق برنامه اسکان پناهجویان ماهر پذیرفته شده‌اند
  • ویژگی مثبت درخواست اقامت از طریق برنامه اسکان پناهجویان ماهر
  • منیتوبا متعهد شده از خانواده‌های مرتبط با این برنامه مهاجرتی حمایت همه‌جانبه داشته باشد
  • سختی‌هایی که عبدالغنی و خانواده‌اش کشیدند تا به کانادا رسیدند
  • وقتی کرونا برنامه‌های این خانواده را به هم ریخت
  • حس خوبی که این خانواده عراقی در بدو ورود به شهر موردن پیدا کردند
  • ۲۰ هزار پناهجو در پایگاه داده برنامه اسکان پناهجویان ماهر ثبت‌نام کرده‌اند

مخلص عبدالغنی (Mokhles Abdulghani) تا قبل از بهار گذشته که توسط یکی از ماموران رسمی شهر به‌عنوان مهاجر ماهر، مورد مصاحبه قرار گرفت، در مورد Morden که یک کامیونیتی کوچک در جنوب منیتوبا است؛ چیزی نشنیده بود.

اما این پناهجوی عراقی بعد از اینکه چند ویدیو در یوتیوب در مورد این شهر تماشا کرد، خیلی زود عاشق زیبایی طبیعت و تغییر فصول Morden شد؛ شهری که به زودی خانه جدید او خواهد بود.

عبدالغنی، همسر و ۳ فرزندش بعد از گذراندن ۵ سال در بلاتکلیفی به‌عنوان پناهجو در اردن، وقتی به تازگی به این شهر رسیدند، نمی‌توانستند هیجان و شادی خود را پنهان کنند. او که مهندس مکانیک است در این باره می‌گوید: «ما از همین الان Morden را خانه خودمان می‌دانیم».

 

خانواده‌ای که فعلا از طریق پنجره اتاق نشیمن، کانادا را می‌بینند

این خانواده که هنوز در قرنطینه هستند، جامعه و خانه جدید خود را فعلا فقط از طریق پنجره اتاق نشیمن می‌توانند ببینند. عبدالغنی می‌گوید: «بی‌صبرانه منتظر آغاز زندگی جدیدمان در این کشور هستیم».

 

این خانواده، اولین خانواده‌ای هستند که از طریق برنامه اسکان پناهجویان ماهر پذیرفته شده‌اند

خانواده او اولین خانواده‌ای است که تحت برنامه جدید راه‌اندازی شده توسط دولت فدرال برای اسکان پناهجویان ماهر، پذیرفته شده‌ است. این طرح به منظور پر کردن خلا نیروی کار کانادا ارائه شده است.

پروژه Economic Mobility Pathways با این هدف ارائه شده که ۵۰۰ نیروی کار و خانواده‌هایشان را در عرض ۲ سال به کانادا بیاورد. این پروژه، بزرگترین پروژه پایلوت از نوع خود در کل دنیاست.

استرالیا هم برنامه مشابهی دارد و متعهد شده تا ۱۰۰ پناهجوی ماهر را به‌عنوان ساکن دائمی، بپذیرد.

 

ویژگی مثبت درخواست اقامت از طریق برنامه اسکان پناهجویان ماهر

این پروژه یکی از تعهداتی است که کانادا در Global Refugee Forum سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۹ داده تا مسیرهای بیشتری برای پناهجویان ایجاد کند و آنها بتوانند از مهارت‌های خود برای اقامت استفاده کنند.

از طریق این طرح ابتکاری، داوطلبانی که مهارت و دانشی دارند می‌توانند به جای اینکه پناهجوی تحت حمایت دولت فدرال و کامیونیتی‌های محلی باشند و سال‌ها پروسه مهاجرت آنها طول بکشد، برای اقامت دائم به‌عنوان مهاجر اقتصادی درخواست کنند.

Dana Wagner از سازمان غیردولتی Talent Beyond Boundaries می‌گوید: «بسیاری از پناهجویان، استعدادهای بی‌شماری دارند و می‌توانند این فرصت را داشته باشند که مثل سایر افراد دارای مهارت، از ویزاهای اقتصادی برای داشتن آینده‌ای بهتر استفاده کنند. تلاش کانادا برای باز کردن این مسیرها، راه‌حلی امن و قانونی به پناهجویان می‌دهد».

این سازمان، مجموعه‌ای از پناهجویان ماهر را گرد هم آورده و داوطلبان را با کارفرمایانی از سراسر دنیا پیوند می‌دهد.

Dana Wagner ادامه می‌دهد: «نیاز فوق‌العاده‌ای برای ارائه راه‌حل‌های جدید به پناهجویان وجود دارد. پناهندگی و تغییر مکان، در حال افزایش است و شرایطی که پناهجویان در زمان پاندمی با آن مواجه‌اند، روز‌به‌روز بدتر می‌شود. در عین حال، شرکت‌های فعال در بخش‌های ضروری مثلا مراقبت سلامت و تولید، هنوز نیازمند نیروی کار ماهر هستند. مخلص و پناهجویان بسیاری شبیه به او، می‌توانند بخشی از داستان ریکاوری کانادا باشند».

 

منیتوبا متعهد شده از خانواده‌های مرتبط با این برنامه مهاجرتی حمایت همه‌جانبه داشته باشد

در اپریل سال ۲۰۱۹، عبدالغنی، ۳۵ ساله، توسط Morden شهری با کمتر از ۱۰ هزار نفر جمعیت انتخاب شد که او را به برنامه مهاجرتی استانی منیتوبا توصیه کرد. این شهر متعهد شده که حمایت‌های همه جانبه از خانواده‌ها داشته باشد که شامل حمایت‌های مرتبط با شغل است.

 

سختی‌هایی که عبدالغنی و خانواده‌اش کشیدند تا به کانادا رسیدند

عبدالغنی که دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه فنی بغداد است، می‌گوید او و همسرش Hajir Saad Ghareeb، که ۲۷ سال دارد، در سال ۲۰۱۵، بعد از اینکه با نژادپرستی علیه خودشان و سایر سنی‌ مذهب‌ها خصوصا در نواحی شمال عراق مواجه شدند، کردستان را به مقصد اردن ترک کردند.

او می‌گوید: «در اولین سال زندگی‌مان در اردن، خوشحال بودیم چون احساس امنیت می‌کردیم و کسی به ما آسیب نمی‌زد. ولی زندگی خیلی سخت بود. ما پناهجو بودیم و فقط به شکل غیرقانونی می‌توانستیم کار کنیم. من به‌عنوان مهندس مکانیک تعمیر و نگهداری در یک کارخانه کابل برق کار می‌کردم. در آنجا نصف مبلغی که بابت این جایگاه باید دریافت می‌کردم را به من می‌دادند».

او به‌منظور دریافت کمک‌هزینه دانشجویی برای ادامه تحصیلاتش اپلای کرد و سرانجام پشتیبانی مالی از یک خیریه کاتولیک آلمانی برای ثبت‌نام در دوره ارشد در رشته مهندسی مکاترونیک در دانشگاه فیلادلفیای اردن را به دست آورد.

او که در ماه فوریه فارغ‌التحصیل شد، می‌گوید: «من تمام‌وقت کار می‌کردم و تمام‌وقت درس می‌خواندم و شاید روزی دو ساعت وقت برای خوابیدن داشتم. ولی وقتی هیچ امیدی ندارید، هر کاری برای ساختن دوباره زندگی خود می‌کنید. از هر ذره انرژی‌تان استفاده می‌کنید تا ادامه دهید. اهمیت نمی‌دهید که خسته‌اید یا نه».

 

وقتی کرونا برنامه‌های این خانواده را به هم ریخت

این خانواده بعد از دریافت ویزای اقامت دائمی خود در ۱۵ مارچ، هیجان‌زده بودند؛ یعنی تقریبا یک سال بعد از اینکه توسط شهر Morden انتخاب شدند.

دو روز بعد، اردن فرودگاه‌های خود را برای پروازهای بین‌المللی در بحبوحه کرونا، تعطیل کرد. سرانجام، در اوایل آگوست، این خانواده پی بردند که باید سوار یکی از پروازهای بازگشت به وطن کانادا شوند.

آنها یک روز جمعه اردن را ترک کردند و شنبه شب بعد از چند ساعت توقف در استانبول و مونترال، بهWinnipeg  رسیدند.

عبدالغنی پیش از این، دو مصاحبه آنلاین برای مشاغلی در Morden و Winkler داشت. او بعد از اینکه در مورد دانشگاه منیتوبا، University of Manitoba و برنامه تحصیلی جدید آن برای مهندسی بیومدیکال اطلاع پیدا کرده، برنامه دارد که مدرک دکترا بگیرد.

 

حس خوبی که این خانواده عراقی در بدو ورود به شهر موردن پیدا کردند

او در حالی که هنوز در شهر، کسی جز راننده تاکسی را ملاقات نکرده بود، گفت: «روز اول ورود ما به Morden، فوق‌العاده بود».

این راننده توسط شهرداری برای راهنمایی کردن آنها به سمت خانه جدیدشان برای ماندن در قرنطینه فرستاده شده بود. مسئولان شهر، یخچال خانه آنها را پر از غذا کرده بودند. عبدالغنی ادامه داد: «هنوز نمی‌توانیم باور کنیم که اینجاییم.»

 

۲۰ هزار پناهجو در پایگاه داده برنامه اسکان پناهجویان ماهر ثبت‌نام کرده‌اند

به نقل از Talent Beyond Boundaries، در حال حاضر ۲۰ هزار پناهجوی ثبت شده در پایگاه داده این مجموعه وجود دارند که بیشتر آنها اکنون در اردن و لبنان زندگی می‌کنند.

۵۷ نفر از آنها برای پروژه جدید کانادا انتخاب شده‌اند. تاکنون انتاریو، نیوفاندلند (Newfoundland) و لابرادور (Labrador)، نوا اسکوشیا (Nova Scotia) و یوکان (Yukon)، برای شرکت در این طرح، پا پیش گذاشته‌اند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا