داستان مهاجرانمهاجران موفق

پناهنده‌ای که سال پیش به کانادا آمد و حالا صاحب بیزینس است

الحکم الشیخ که در سوریه مغازه‌دار بود و حالا در کانادا بیزینس خودش را دارد از داستان زندگی‌اش در کانادا می‌گوید

الحکم الشیخ به عنوان یک پناهجوی سوری به کانادا آمد و در این فاصله از یک تکنیسین به مالک یک بیزینس تبدیل شده است. الشیخ مالکیت بیزینس کوچکی را در دست گرفت که مدت کوتاهی پس از ورودش به St. John به عنوان یک پناهجوی سوری، منبع درآمدی برای گذران زندگی او فراهم کرد. الشیخ که هفت سال پیش با گرفتار شدن سوریه در هرج و مرج کشورش را ترک کرد، می‌گوید: «من در کشور خودم سوریه پنج سال مغازه داشتم.»

الحکم الشیخ پس از آنکه در مارچ ۲۰۱۷ وارد نیوفانلند شد، پاییز گذشته در Computer Liquidation Centre در مونت پرل کاری پیدا کرد و در این شرکت که متخصص تعمیرات کامپیوتر است، مشغول به فعالیت شد.

با وجود این الشیخ بعد از هفت ماه متوجه شد که منبع درآمد او به زودی از دست می‌رود، چرا که لئونارد پاور، مالک شرکت تصمیم گرفته بود خود را بازنشسته کند. اما الشیخ راه حل دیگری پیش پای شرکت گذاشت.

الحکم الشیخ در مصاحبه‌ای می‌گوید: «ماه می بود که صاحب‌کارم تصمیم گرفت بیزینس‌اش را تعطیل کند و من در اول جون تصمیم گرفتم که شرکت او را بخرم.»

الحکم الشیخ
الحکم الشیخ

زمانی که یک سوریه‌ای در کانادا مدیر بیزینس می‌شود

لئونارد پاور به سی‌بی‌سی نیوز گفته است که وقتی دید الحکم الشیخ پیش‌قدم شده است و می‌خواهد شرکت را سر پا نگه دارد، خوشحال شده است.

پاور می‌گوید: «در سال‌های طلایی زندگی‌ام، کنار خواهم کشید و اجازه خواهم داد که او مسئولیت کارها را بر عهده بگیرد و برایش آرزوی موفقیت می‌کنم. مطمئنم که او موفق خواهد شد. او انسان بسیار باهوشی است. الشیخ به سرعت قابلیت‌های خود را در این بیزینس به نمایش گذاشت. بقیه‌ی داستان معلوم است و او حالا دارد این کسب و کار را اداره می‌کند.»

الشیخ پول لازم برای خرید دارایی‌های ثابت شرکت را فراهم کرد و حالا بیزینس را از پاور اجاره کرده است. از نظر الشیخ این اقدام فرصتی عالی برای بهره‌مندی مالی و همچنین راهی خوب برای حمایت از خانواده و ماندن در نیوفانلند است.

او این فرصت شغلی را ابتدا از طریق دفتر کاریابی انجمن کانادایی‌های تازه‌وارد در سنت جانز پیدا کرد.

او تنها یک هفته بعد از مصاحبه و بلافاصله پس از ارائه‌ی رزومه‌ی خود در مرکز کامپیوتر لیکویدیشن مشغول به کار شد.

الحکم الشیخ
الحکم الشیخ

خداحافظ زندگی قدیمی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید این دومین بار است که الشیخ مالک چنین بیزینسی می‌شود.

او نخستین بیزینس خود را در سال ۲۰۰۶ در کشور خودش، سوریه آغاز کرد، اما وقتی که کشور در سال ۲۰۱۱ گرفتار جنگ داخلی شد او خود را در معرض خطر دید و بعد از فراخوانده شدن به خدمت در ارتش تصمیم گرفت که به عربستان سعودی فرار کند.

الشیخ سپس برای خودش و همسرش از کانادا تقاضای پناهندگی کرد. او برای آمدن به نیوفانلند اسپانسر خصوصی داشت و سرانجام در مارچ ۲۰۱۷ وارد این استان شد.

الحکم الشیخ اهالی نیوفانلند را مردمانی مهربان توصیف می‌کند و می‌گوید: «من این شهر و آدم‌های آن را دوست دارم.»‌ او اضافه می‌کند که از زمانی که صاحب این بیزینس شده است، مشتری‌ها دوستان خود را فرا می‌خوانند تا از کسب و کار او حمایت کنند. او می‌گوید: «می‌توانم ببینم که اینجا در نیوفانلند فرصت خوبی برای رشد پیدا کرده‌ام.»

الشیخ باور دارد برای سایر تازه‌واردان کارآفرین نیز فرصت‌های شغلی وجود دارد. او از همه‌ی تازه‌واردها می‌خواهد که بیزینس جدید خود را در این استان راه بیاندازند.

این مطلب نخستین بار، توسط خانم پریا اسکوئی مشاور امور مهاجرت در کانادا، در تاریخ ۱۵ نوامبر ۲۰۱۸ در شماره ۱۶۷ هفته‌نامه‌ی آتش چاپ تورنتو منتشر شده است. این شماره نشریه را می‌توانید از اینجا دانلود کنید. لینک مطلب هم در سایت آتش اینجاست.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + چهارده =

دکمه بازگشت به بالا