Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
اخبار مهاجرتمقاله در آتش

مهاجرت از طریق خرید بیزینس در کانادا؛ چالش‌ها و نگرانی‌ها به روایت یک مشاور رسمی مهاجرت

برنامه LMIA برای جذب سرمایه‌گذاران مهاجری طراحی شده است که خواهان راه‌اندازی بیزینس در کانادا هستند و با خرید سهام یک بیزینس کانادایی، ابتدا ویزای کار و سپس اقامت دائم کانادا PR را دریافت می‌کنند.

مزیت‌هایی که این برنامه دارد باعث شده که در سال‌های اخیر به شکل فزاینده‌ای محبوبیت پیدا کند.

به‌طوری‌که، تعداد درخواست‌ها برای آن با جهشی خیره‌کننده، از ۲۲۸ مورد در ۲۰۱۶ به ۵۰۵ مورد در سال گذشته (۲۰۲۰) افزایش یافته است. براساس اعلام وزارت اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا، در سال ۲۰۱۹، تعداد ۳۷۲ درخواست، مورد تایید قرار گرفته است.

به تازگی مسئولان امر تصمیم گرفته‌اند که تغییراتی در این برنامه ایجاد کنند، اما برخی از مشاوران و وکلای مهاجرت معتقدند که تغییرات مدنظر می‌تواند به مرگ این برنامه بینجامد.

در این مطلب، پریا اسکوئی مشاور رسمی مهاجرت در کانادا جزئیات بیشتری درباره این برنامه و نیز تغییرات احتمالی که قرار است در آن اعمال شود را توضیح می‌دهد. ضمن اینکه تجربیات کسانی که با این برنامه دچار چالش شده‌اند، هم توضیح داده شده است.

عسگر خان Asgar Khan، با سال‌ها تجربه مدیریت یک آژانس مسافرتی در عربستان سعودی، فرصتی را برای سرمایه‌گذاری در حوزه خدمات خانگی کانادا تشخیص داد.

این شد که نمایندگی یک آژانس خدمات سالمندان را خرید و برای یک سند ویژه تاییدیه‌ دولتی، تحت عنوان LMIA مالک/گرداننده، درخواست داد.

برنامه LMIA برای چه کسانی طراحی شده است؟

این برنامه برای جذب سرمایه‌گذاران مهاجری طراحی شده است که خواهان راه‌اندازی بیزینس در کانادا هستند و با مجوز موقت کار به این کشور می‌آیند تا بتوانند آن بیزینس را بگردانند.

مرد هندی‌تباری که اعتقاد دارد برنامه LMIA یک موقعیت برد-برد برای مهاجران و کاناداست

خان، نزدیک به دو سال پس از آنکه اولین نمایندگی Right at Home Canada خود را در Ajax انتاریو باز کرد، اکنون امتیاز راه‌اندازی فروشگاه دیگری را نیز در Kingston خریده است.

او می‌گوید که در دو نمایندگی خود، ۷۵ نفر را، از کارکنان پشتیبانی شخصی گرفته تا پرستاران، به استخدام درمی‌آورد.

این مرد ۳۸ ساله هندی‌تبار که با ویزای کار در کانادا به سر می‌برد، می‌گوید:

«LMIA (مالک/گرداننده) برنامه‌ای عالی برای کسانی است که می‌خواهند بیزینس خودشان را در کانادا داشته باشند. سرمایه‌گذاری می‌تواند شغل ایجاد کند و کمک اقتصادی خیلی بزرگی برای کانادا باشد، به‌ویژه در ایام پاندمی که در آن قرار داریم. این کار به‌طور کلی، یک موقعیت برد-برد برای مهاجران و کاناداست».

این نگرانی وجود دارد که اعمال برخی تغییرات، به مرگ این برنامه بینجامد

با این حال، برخی از مشاوران و وکلای مهاجرت، می‌گویند نگران هستند که تغییرات پیشنهادی از سوی دپارتمان اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا، Employment and Social Development Canada یعنی دپارتمانی که مسئول تایید LIMA یا ارزیابی اثرگذاری بر بازار کار است، به مرگ این برنامه بینجامد.

تغییراتی که مقامات فدرال برای سند LMIA در نظر گرفته‌اند

مقامات فدرال می‌گویند در مشاوره‌های اخیر خود با وکلا و مشاوران، در پی ایجاد تغییراتی هستند که به موجب آن، فردی که می‌خواهد درخواست LMIA بدهد، باید دست‌کم یک سال قبل از درخواست، بیزینسی را خریداری و اداره کرده باشد و اینکه برای جایگاه مالک/گرداننده آن بیزینس، آگهی داده شده باشد تا این اطمینان حاصل گردد که همه تلاش‌ها برای پر کردن آن موقعیت شغلی توسط یک کانادایی، انجام شده است.

این امر می‌تواند بدان معنا باشد که فردی مثل خان، ملزم خواهد بود برای استخدام شخصی دیگر به جای خود، آگهی بدهد و تنها در صورتی تاییدیه LMIA مالک/گرداننده و ویزای کار به او تعلق خواهد گرفت که هیچ فرد کانادایی دیگری برای آن شغل، پیدا نشود.

پریا اسکوئی مشاور امور مهاجرت در کانادا اما می‌گوید:

«کدام سرمایه‌گذار عاقلی می‌آید و صدها هزار دلار در بیزینسی سرمایه‌گذاری می‌کند که نتواند بر آن مدیریت داشته باشد؟ چرا کسی باید این همه پول را در بیزینسی در کانادا سرمایه‌گذاری کند، اگر اجازه نداشته باشد که بیاید و در بیزینس خودش مشغول به کار شود؟ آنها که نمی‌توانند از کشور خودشان، این بیزینس را اداره کنند».

آمارهایی که از رشد فزاینده درخواست‌ها برای LMIA در سال‌های اخیر حکایت دارند

این برنامه در سال‌های اخیر به شکل فزاینده‌ای محبوبیت پیدا کرده است. تعداد درخواست‌ها برای LMIA مالک/گرداننده، با جهشی خیره‌کننده، از ۲۲۸ مورد در ۲۰۱۶ به ۵۰۵ مورد در سال گذشته افزایش یافته است. بر اساس اعلام دپارتمان اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا، در سال ۲۰۱۹، تعداد ۳۷۲ درخواست مورد تایید قرار گرفته است.

چرا برنامه LMIA بین مهاجران محبوبیت پیدا کرده است؟

آنچه موجب جذابیت LMIA مالک/گرداننده می‌شود، آن است که از بعضی لحاظ، راه گریزی در سیستم مهاجرت ایجاد کرده است.

برنامه مذکور به افراد اجازه می‌دهد که بیزینسی را در این کشور خریداری کرده و آن‌گاه، خودشان را به‌عنوان کارگر خارجی، به استخدام درآورند. آنها سپس از این پیشنهاد شغل، به‌عنوان نکته مثبتی برای به دست آوردن اقامت دائم، استفاده می‌کنند.

در سیستم مهاجرتی کانادا، متقاضیان به ازای مشخصه‌هایی مانند خبرگی در زبان، دستاوردهای تحصیلی و تجارب حرفه‌ای، امتیازاتی به دست می‌آورند.

نمره‌هایی که افراد شاغل تحت برنامه LMIA می‌توانند به دست بیاورند

در شبکه نمره‌دهی مهاجرت، تجارب کاری ناشی از خوداشتغالی نوعا موجب کسب امتیاز نمی‌شود. با این حال، کسانی که درخواست اقامت دائم می‌دهند، می‌توانند با استخدام نزد کارفرمایان کانادایی، تا حداکثر ۲۰۰ امتیاز کسب کنند.

کسانی که تحت LMIA صاحب شغل هستند، واجد شرایط به حساب می‌آیند. آنها امتیازهایی را که بسته به سطح موقعیت شغلی‌شان بین ۵۰ تا ۲۰۰ امتیاز است، به دست می‌آورند. مدیران ارشد و مدیران عامل می‌توانند حداکثر امتیاز را از آن خود سازند.

خانم اسکوئی مشاور رسمی امور مهاجرت کانادا، می‌گوید: «شما برای اینکه ۲۰۰ امتیاز به دست بیاورید، باید خودتان مدیر ارشد باشید و دست‌کم 6 کارمند یا بیشتر هم در شرکت شما مشغول به کار باشند. خرید یا راه‌اندازی چنین بیزینسی، در حالت ایده‌آل، حداقل ۲۵۰ هزار دلار برای‌تان هزینه خواهد داشت. فرصت‌های شغلی را باید ایجاد یا حفظ کرد. بنابراین، چنین برنامه‌ای به‌عنوان مشوقی اقتصادی در دوران پاندمی، عالی محسوب می‌شود».

سرنوشت متقاضی به شغلی که برای خود ایجاد کرده بستگی دارد

سرنوشت متقاضی می‌تواند بستگی تام به شغلی داشته باشد که برای خود ایجاد کرده‌ است.

خانم اسکوئی می‌گوید:

«اگر بیزینس قبل از آن‌که به دست شما برسد، ورشکست شود، شما فقط یک کارگر موقت خارجی هستید و باید کانادا را ترک کنید، چون دیگر شغلی ندارید. اما همین که اقامت دائم‌تان PR را بگیرید، دیگر لازم نیست شرط و شروطی را برآورده کنید».

نگرانی‌هایی نیز وجود دارد مبنی بر اینکه ممکن است از این برنامه‌ سوءاستفاده شود.

پریا اسکوئی مشاور رسمی مهاجرت در کانادا، می‌گوید البته ممکن است برخی در این برنامه شواهدی مبنی بر دور زدن دیده باشند،‌ به این شکل که افراد بیزینسی را می‌خرند و یک سال بعد، پس از آنکه اقامت دائم در کانادا را که خواهان بسیاری نیز دارد، به دست آوردند، آن را به فروش می‌رسانند.

خانم اسکوئی اما می‌گوید این برنامه، برای متقاضیانی که به‌طور کامل در چارچوب سایر برنامه‌های مهاجرتی نمی‌گنجند، عملکرد مناسبی دارد.

پریا اسکوئی توضیح می‌دهد:

«هر برنامه‌ای، حالا هر چه که باشد، در معرض سوءاستفاده قرار دارد. می‌دانید چرا؟ چون افراد خیلی زیادی هستند که می‌خواهند به کانادا بیایند و حاضرند به این منظور، دست به هر کاری بزنند. با این حال، راه‌های دیگری برای کنترل آن هست. لازم نیست تمام برنامه را کنار بگذارند».

مقررات جدید می‌تواند باعث مرگ این برنامه شود

خانم اسکوئی بر این باور است که مقررات جدید، به‌ویژه نیاز به آگهی دادن برای شغل‌ها تا اینکه کانادایی‌ها در اولویت باشند، می‌تواند واقعا مرگ این برنامه را به همراه داشته باشد.

او می‌گوید:

«فکر نمی‌کنم مردم بتوانند ثابت کنند که آگهی آنها، نتوانسته است مدیران واجد شرایط را در کانادا برای یک پمپ‌بنزین یا شعبه تیم‌هورتونز، پیدا کند. شما اینجا درباره بالاترین مهارت‌های موردنیاز، صحبت نمی‌کنید».

وزارت اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا می‌گوید LMIA مالک/گرداننده، یک جریان رسمی از برنامه کارگران خارجی موقت نیست. این وزارتخانه نگفته است که تغییرات جدید، از چه زمانی به اجرا گذاشته می‌شود.

یک سخنگوی وزارتخانه گفته است که این تغییرات پیشنهادی،‌ بخشی از بازنگری‌های جاری درباره این برنامه هستند.

با وجود این، به نظر می‌رسد که پیشنهاد جدید درباره الزامی شدن فعالیت یک ساله بیزینس، قبلا برای ارزیابی برخی درخواست‌ها مورد استفاده قرار گرفته است.

 

زوج هندی که اجازه ندارند رستوران خودشان را مدیریت کنند

Sanya Kalra، ۳۷ ساله، به همراه شوهرش Sunny Kalra، فرنچایز یک پیتزافروشی را در برمپتون، با پس‌اندازهای خودشان خریده‌اند.

با این حال درخواست او برای LMIA مالک/گرداننده، در ماه اکتبر و در همان روزی که مجوز ساخت خود را برای سایت خیابان George دریافت کرد، رد شد.

به آنها گفته شد که تنها پس از افتتاح مغازه و یک سال پس از شروع فعالیت آن، واجد شرایط شناخته خواهد شد.

این زوج هندی پیشاپیش پول بسیاری پرداخت کرده‌اند، اما نمی‌توانند مدیریت پروژه خودشان را در دست بگیرند و باید روی کمک برادر سانی در کانادا حساب کنند، که خودش شغل تمام‌وقتی در HR دارد.

رستوران این زوج در میانه دسامبر افتتاح شد. کارلا که صبح خیلی زود بیدار می‌شود تا باز شدن رستوران را مدیریت کند، می‌گوید:

«ما پول خیلی زیادی در این کار سرمایه‌گذاری کرده‌ایم، اما به خاطر اختلاف ساعتی که وجود دارد، مدیریت کار واقعا مشکل است. از نظر من که اصلا روش عاقلانه‌ای نیست».

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا